previous arrow
next arrow
Slider
previous arrow
next arrow
Slider

Autopůjčovny

Dovolená na Rhodosu skýtá mnoho možností strávení volného času. Můžete ji strávit buď opalováním na krásných plážích u moře a šnorchlováním, nebo využít velkou nabídku sportovních aktivit od tenisu, golfu či volejbalu po vodní sporty a nebo můžete cestovat po celém ostrově a poznávat přírodní krásy a starobylé památky ostrova. Nyní se podíváme na poslední možnost, tj. cestování za krásami ostrova.

Způsoby cestování po Rhodosu

Rhodos nabízí spoustu přírodních úkazů a krás a také staré památky různých kultur, které se na ostrově vystřídali během jeho bohaté historie. Pobřeží ostrova můžete objet po jedné hlavní, které vede po jeho obvodu. Cestovat po Rhodosu můžete různými způsoby. Můžete využít místní pravidelné autobusové linky nebo lodní dopravu a nebo můžete využít pronájem různých dopravních prostředků. Pronajmout si můžete kolo či moped, ale pro ty z Vás, kteří chtějí vidět z ostrova co nejvíce, se určitě vyplatí pronájem auta. Schválně nezmiňuji možnost výletů od cestovní kanceláře. Za jeden výlet totiž zaplatíte kolem 30 – 50 Euro za osobu. Pronájem auta vychází v sezóně okolo průměrných 35 Euro na den. Minimální pronájem auta je 3 dny.

Výběr autopůjčovny na Rhodosu

Autopůjčovny najdete na Rhodosu doslova na každém rohu. Všechny autopůjčovny mají přibližně stejné ceny. Vyhýbejte se však těm přehnaně levným. Velmi levný pronájem auta se může hodně prodražit v případě nějaké problému, tj. nehody či jiného poškození auta. Většinou je tu pojistka s velmi nízkým plněním. Potom se můžete divit kolik budete muset doplatit a dovolená se může zkomplikovat. To znamená, že zde platí stejná zásada jako u jiných nákupů, vybírat střední nabídky, které mají dobrý poměr cena výkon. Vybírejte autopůjčovnu, která má dobré reference a cena pronájmu se pohybuje kolem průměru.

Ceny pronájmu aut

Cena za den pronájmu se odvíjí od kupní ceny pronajímaného vozidla, výše pojistného plnění a počtu dnů pronájmu. Platí, že čím delší pronájem, tím levnější je cena za den pronájmu. Levnější malá auta s nižším obsahem motoru se pronajímají nejlevněji (30-40 Euro/den), ale můžete mít problém v hornatém terénu ve vnitrozemí s výkonem a následnou vyšší spotřebou paliva. Auta střední třídy vychází o něco dráž, ale máte jistotu většího prostoru a dostatečného výkonu a rozumné spotřeby (40-50 Euro/den). Případně si můžete pronajmout luxusní automobil v kabrio provedení, ale to bude asi případ jen těch z Vás, kteří finance nemusí řešit. Pronájem se Vám vyplatí řešit přímo s půjčovnou. Přes delegáta cestovní kanceláře bude cena o 10 – 20 % vyšší kvůli provizím delegáta. Ceny pohonných hmot jsou vyšší než v Čechách. Natural 95 se pohybuje okolo 1,7 Eur/l (tj. cca 44 Kč/l).

Kdy a jak rezervovat auto?

Když pojedete na Rhodos mimo hlavní sezónu, tj. měsíce červenec a srpen, nebudete mít s pronájmem auta problém. Auto můžete rezervovat přímo na místě. Aut bude dostatek stačí zajít nebo zavolat na pobočku autopůjčovny. V některých hotelech najdete přímo zástupce autopůjčovny. Pokud se vydáte na Rhodos v hlavní sezoně, doporučuji rezervovat auto už s Čech po internetu týden až dva dopředu. Na místě může být problém, že nebudou žádná auta volná. Všechny autopůjčovny Vám auto přistaví na požadované místo v ceně pronájmu. Při rezervaci si pozorně přečtěte podmínky smlouvy a pojistky. Pojištění by mělo krýt všechny události, tj. od drobného ťuknutí po vážnější nehody, bez nebo s minimální spoluúčastí (kolem 30 Euro).    

Praktické rady pro cestování autem po Rhodosu

– Řekové moc nepoužívají blinkry, hlavně při odbočování vpravo
– zelená na semaforech padá rovnou z červené (vynechává oranžovou)
– v severní části ostrova hlavně v okolí hlavního města je hodně hustý provoz
– neparkujte na žlutých a modrých čarách (týká se především hlavního města)
– občas není přesně určeno, kde končí omezení rychlosti
– pokud něčemu nerozumíte ve smlouvě o pronájmu auta či pojistné smlouvě nechte si to znovu vysvětlit od zástupce autopůjčovny
– s tankováním pohonných hmot si nedělejte starosti. Obsluha pumpy Vám natankuje buď požadovaný počet litrů paliva či palivo do ceny, kterou požadujete.
– při jízdě po nezpevněných (neasfaltových) cestách většinou neplatí pojistka (výjimkou mohou být terénní auta)
– v případě závady nebo poškození auta nikdy nepokračujte v jízdě. Zavolejte na telefonní číslo ve smlouvě o pronájmu a vyčkejte na dojezd zástupce autopůjčovny nebo pojišťovny
– při jakémkoliv defektu (i při píchnuté pneumatice) volejte vždy telefonní číslo pobočky. Oprava na místě nebo přistavení náhradního auta je obvykle zdarma.
– mějte s sebou vždy nějakou rezervu na pokuty (některé autopůjčovny nabízí vyřešení pokuty a její snížení)

O mapy si nedělejte starosti. Většina autopůjčoven Vám dá zdarma výtisk mapy ostrova i plánu hlavního města. Jestli jste nedočkaví, stáhněte si mapy níže. Na zvětšeném obrázku klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu „uložit obrázek jako“.

Mapy Rhodosu ke stažení
mapa ostrova Rhodos
plán hlavního města Rhodos
plán starého města Rhodos

Napsat komentář