previous arrow
next arrow
Slider
previous arrow
next arrow
Slider

Údolí motýlů

Údolí motýlů (řecky Petaloudes) je úzké, asi 5 km dlouhé údolí plné zeleně. Nachází se v severní části ostrova ve vnitrozemí cca 20 km od hlavního města Rhodu. Údolí bylo vytvořeno potokem, který ani v největších horkách nevysychá.

údolí motýlůÚdolí motýlů získalo svůj název od motýla přástevník kostivalový (Callimorpha quadripunctaria). Jedná se o noční motýly, kteří ve dne spí na skalách a kmenech stromů. Mají oranžová křídla se čtyřmi černými tečkami. Oranžová barva křídel je vidět pouze, když létají. Když sedí splývají s okolím. Motýli se do údolí uchylují v době páření. Láká je se pryskyřice stromů ambroně východní, která voní po vanilce. Množství motýlů v poslední době citelně klesá. Vyhání je z údolí turisté, kteří tuto přírodní zajímavost hojně navštěvují. I tak lze zde od začátku července do poloviny září spatřit tisíce vzácných motýlů.

Z 5 km dlouhého údolí je turistům přístupná pouze část o délce cca 1 km. Na dolní konci přístupné časti se v bývalém mlýně nachází muzeum motýlů celého světa. Na horním konci se nachází venkovský kostelík Moní Pangias Kalopetras, odkud je nádherný výhled do kraje.

Tento výlet doporučuji všem, kdo se zajímají o zajímavé přírodní úkazy či mají rádi romantiku. Určitě nebude zklamaní. Vstupné je 5 Euro.

3 komentáře u „Údolí motýlů“

 1. Údolie motýľov je ‚must see‘ na ostrove Rhodos. Len treba byť pri návšteve ticho, lebo z roka na rok motýľov stále ubúda práve kvôli množstvu návštevníkov.

  Odpovědět
  • Dobrý den,
   nevím, jak ke konci září, ale my jsme byli v Údolí motýlů druhý týden v září a motýli tam byli.
   Ostatně je můžete vidět v naší galerii.

   Odpovědět

Napsat komentář